Účelové a bezúčelové půjčky

Účelové a bezúčelové půjčky

Půjčky se dělí na různé druhy: dle délky splatnosti, dle poskytovatele (bankovní, soukromé, nebankovní), dle způsobu sjednání (osobní, internetové, SMS PŮJČKY), dle způsobu vyplácení (hotově, bezhotovostně), a v neposlední řadě i dle účelu využití půjčky.

Na finančním trhu poskytovatelé buďto vysloveně nabízejí účelové i bezúčelové půjčky.

Neúčelové půjčky

Tento druh půjček může žadatel čerpat na cokoliv chce. Peníze budou převedeny (předány) žadateli na účet a ten s nimi může nakládat dle své libosti. Některé banky nabízejí mezi úvěrovými produkty jen neúčelové půjčky, a to na základě potvrzení příjmů.

Přestože jsou účelové půjčky (úvěry) levnější, žadatelé raději volí bezúčelové (nebo také neúčelové). Jsou pro spotřebitele oblíbenější a atraktivnější z toho důvodu, že žadatel o půjčku nemusí sdělovat ani dokládat na co vypůjčené peníze použije (za co je utratí).

Účelové půjčky

Při žádosti o půjčku musíte uvést účel využití finančních prostředků.

Tyto účelové půjčky nabízejí převážně nebankovní instituce, ale najdou se i některé banky, jež je zprostředkovávají. Jsou určeny na nákup něčeho konkrétního. Dá se využít na vybavení bytu, na dovolenou, na nákup auta nebo na pořízení spotřebičů do domácnosti.

Potřebujete nové elektrospotřebiče (televizi, pračku, sporák), vybavit ložnici, obývací pokoj, kuchyň či koupelnu? Chcete si zafinancovat nové bydlení? Pak lze zvolit účelovou půjčku. Stačí uvést důvod, na co chcete peníze použít.

Účelové půjčky jsou oblíbené kvůli nízké úrokové sazbě. Za nevýhodu se možná dá považovat fakt, že půjčku lze čerpat jen pod tou podmínkou, že předložíte doklad dokazující účelové čerpání prostředků. Jinými slovy, doložte fakturu, kupní smlouvu nebo doklad o provedení oprav či dalších služeb.

Banky považují tento finanční produkt za méně rizikový. Částka je totiž vyplácena na základě faktury od dodavatele a tato částka jde přímo na účet tohoto dodavatele (ten, který vystavil fakturu), nikoli na účet žadatele o půjčku. Tento fakt se zákonitě odrazí i na výši výsledné úrokové sazby (PŮJČKA je levnější).

Mezi účelové půjčky se řadí i prodej na splátky. Zboží zakoupené a financované splátkovou společností si můžete ihned odnést z obchodu. Prodej na splátky je totiž účelová PŮJČKA určená na nákup zahradní techniky, černé a bílé elektroniky, na dovolenou a další zboží za koupitelné na splátky. Bohužel spadá do kategorie dražších produktů.

Záleží na rozhodnutí každého z vás, kterou formu půjčky si zvolíte. Ať zvolíte účelovou nebo neúčelovou půjčku, vždy musíte hledat vhodnou nabídku. Zvažte, zda jste ochotni dokládat faktury a podobné dokumenty, či nikoli. Mnozí řemeslníci chtějí zaplatit za odvedenou práci na ruku, takže i toto může ovlivnit vaše rozhodování. Všechno musíte dobře promyslet.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup