Jaké jsou největší výhody virtuálního sídla v Praze? Platí stále, že v Praze bude mít vaše firma mizivou šanci, že ji zastihne daňová kontrola?
Ať už jste živnostník, nebo máte obchodní firmu, může být pro vás adresa v Praze zajímavým řešením. S jakými nástrahami byste ale měli počítat? Přečtěte si článek a udělejte si názor, zda je virtuální sídlo v Praze dobrou volbou i pro vaše podnikání.
Výhody virtuálního sídla v Praze zná rok od roku více firem, které benefity jsou ty nejvýznamnější?
Věděli jste, že na virtuální adrese sídlí každá pátá česká firma a jejich procento každý rok roste? Největší boom v tomto ohledu zažívá hlavní město. Co podnikatele tolik láká k tomu, aby si pronajali sídlo na adrese, na které se ve skutečnosti vůbec nevyskytují?
Zapomeňte teď na podvodné firmy vedené bílými koňmi a podívejte se na důvody, proč virtuální sídla využívají seriózní podnikatelé.
Problémy s umístěním na skutečné adrese podnikání
Pronájem virtuálního sídla je často jediné racionální řešení.
Pokud chcete umístit sídlo do nemovitosti, která není vaším majetkem, potřebujete souhlas vlastníka. Ten může být ve vašem případě nemožné nebo obtížné získat, třeba pokud bydlíte v družstevním bytě.
Kromě toho může vlastník nemovitosti své původní souhlasné stanovisko kdykoliv přehodnotit a souhlas vám odejmout. Toto nebezpečí je samozřejmě mnohem větší u vlastníka, který pronajímá pouze vám nebo nízkým jednotkám jiných podnikatelů, než u firem, které se poskytováním sídel přímo živí.
Větší důvěryhodnost i lepší image
Praha je hlavní a největší město České republiky. Vědí to (doufejme) všichni Češi a také celá řada potenciálních obchodních partnerů ze zahraničí. Budete tak pro ně nejen lépe zapamatovatelní a dohledatelní, ale budete budit také větší důvěru.
Praha je také nejdražším městem v republice, a pražská adresa tak dodá i potřebnou prestiž vaší značce.
Eliminujete nepříjemné následky případné exekuce
Máte-li sídlo tam, kde zároveň i bydlíte, případná exekuce (ať už na osobní nebo firemní majetek), může pak znamenat větší majetkovou újmu. Exekutoři na místě nerozlišují, jestli nalezené věci jsou ve vlastnictví firmy, nebo v osobním vlastnictví vašem a těch, co s vámi sdílejí společnou domácnost.
Jsou situace, kdy podnikateli přijde vhod trocha anonymity
Sídlo musíte mít zvenčí trvale označené. To určitě neunikne pozornosti vašich zvědavých sousedů, umístíte-li si sídlo na adrese svého domova. Ne každému to však musí být příjemné. Třeba když jste už zaměstnaní a jen si občasně přivyděláváte. Můžete mít pocit, že bude lépe některé závistivé sousedy nedráždit.
Můžete uspořit značnou část nákladů
Cena za měsíční pronájem virtuálního sídla je směšně nízká oproti výdajům, které musíte vynakládat za pronájem kancelářských prostor, energie, úklid a odpady. Zejména pokud je řeč o pronájmu na nějaké prestižní adrese v centru hlavního města.
Kromě toho za pronajatou kancelář platíte stejně vysoké nájemné, ať už ji reálně využíváte 14 nebo jen 2 hodiny denně.
Získáváte důležitý servis
Spolehlivý poskytovatel virtuálního sídla umí zajistit i péči o příchozí poštu. O každé přijaté zásilce tak budete informovaní a budete mít možnost seznámit se s jejím obsahem díky jejímu oskenování nebo přeposlání na vaši kontaktní adresu.
Péče o příchozí poštu by měla být absolutním standardem u všech poskytovatelů. Navíc dokáží snížit administrativní náročnost, protože umí odlišit skutečnou firemní poštu od spamů a poštu vám vytřídí.
Nechcete cizí lidi u sebe doma
Sídlo slouží pro komunikaci s veřejností. Proto byste ve svém sídle měli být připraveni na potenciální návštěvu nejrůznějších úředníků provádějících kontroly. Jestliže máte sídlo u sebe doma, taková návštěva vám asi nebude dvakrát příjemná.
Naopak máte-li dobrého poskytovatele virtuálního sídla, měli byste mít přímo na adrese sídla k dispozici vhodné reprezentativní prostory. Ty můžete v případě potřeby využít pro komunikaci s veřejností i státními orgány.
Výhodné pro někoho více, pro někoho ale méně
Pokud tak jako tak potřebujete kancelář, úspory získané pronájmem virtuálního sídla pro vás nebudou tak velké jako pro ty, kteří ke svému podnikání žádné kancelářské prostory (zatím) nepotřebují, jako jsou třeba některé začínající firmy a start-upy, konzultanti na volné noze či digitální nomádi.
Dejte si pozor – ne každý pronajímatel virtuálního sídla je seriózní. Nenechte se zlákat příliš nízkou cenou, která je vykompenzovaná tím, že nezahrnuje standardní a důležité služby. Dobře si pročtěte obchodní podmínky – prověřte si zejména:
- Jaké služby jsou v nabízené ceně a za které si budete muset připlatit.
- Zda bude sídlo vaší firmy řádně označené podle zákona.
- Co se stane s poštou, která na adresu dorazí (pro jistotu i tehdy, pokud máte zřízenou dosílku nebo datovou schránku). Pošlou vám ji oskenovanou?
- Obdržíte nějakou notifikaci, že na vás čeká na poště doporučená zásilka do vlastních rukou, nebo se může stát, že se o ní třeba ani nedozvíte?
- Co když na vás přijde kontrola třeba z živnostenského úřadu? Budete moci s úředníky jednat přímo na adrese svého sídla, nebo jim budete muset složitě vysvětlovat, proč to možné není?
Pro úřady můžete být méně důvěryhodní
Přesto, že virtuální sídlo není v žádném případě nelegální, adresy, na kterých sídlí tisíce firem, jsou úředníkům dobře známé. Různé nekontaktní společnosti, neplatiči daní či vyloženě podvodné firmy totiž k podnikání využívají často právě virtuální sídla. A ačkoliv vám za virtuální sídlo úředníci neudělí žádné přímé sankce, můžou být k vaší firmě více podezřívaví. Finanční správa dokonce přiznává, že virtuální sídlo firmy je jedním z kritérií pro posuzování důvěryhodnosti a slouží i při aplikaci institutu tzv. nespolehlivého plátce.
Finančnímu úřadu neuniknete
Podnikající fyzické osoby přísluší vždy k tomu finančnímu úřadu, kde mají své trvalé bydliště. Zřizovat si tedy místo podnikání ve velkém městě za účelem vyhnutí se daňové kontrole pro ně tedy nemá žádný smysl.
Právnické osoby nicméně spadají pod finanční úřad právě podle adresy svého sídla. Přesouvat své sídlo do Prahy pouze z důvodu vyhnutí se případné kontrole by ovšem nemusel být tak dobrý nápad, protože dnes už berní úředníci jsou na tyto finty mnohem lépe připravení.
Vaši daňovou kontrolu tak může provést úplně libovolný finanční úřad v České republice. Kromě toho se finanční úřad i jakýkoliv třetí subjekt může dovolávat tzv. skutečného sídla vaší firmy – což je adresa, odkud firmu reálně řídíte. Z Prahy tak může finanční správa celou vaši agendu delegovat na jiného správce daně.
Získat pro své sídlo zajímavou adresu je lákavé a přináší řadu výhod. Nezapomeňte si ale svého budoucího pronajímatele dobře prověřit. Ne všichni totiž nabízejí stejný servis a mohli by vás později zaskočit některé nepříjemnosti. Setkali jste se vy osobně s názorem, že firma s virtuálním sídlem rovná se nedůvěryhodná nebo dokonce automaticky podvodná firma? Je už podle vás reputace virtuálních sídel v dnešní době lepší než v minulosti? Napište svůj názor do komentářů.