S tím jak jde věda více a více kupředu, počítače se neustále zdokonalují a inženýři sedí hodiny před počítačem a snaží se převést matematické modely do praxe se v podvědomí lidí objevuje nová otázka. Co když je moje práce nahraditelná? Bohužel anebo bohudíky je odpověď na tuto otázku ano. Jsme schopni ovládat na dálku traktory používané v zemědělství, jsme schopni sestrojit roboty pro opravu mechanických zařízení nebo pro opravu jiných robotů, a dokonce i obory, o kterých se donedávna soudilo, že jsou zcela bezpečné začínají mít silnou konkurenci v umělé inteligenci. Máme natolik pokročilý software, že je schopen poslouchat a analyzovat zvuk klavíristy- a do toho improvizovat na marimbu. Existují roboti, kteří jsou schopni se učit od lidí- tedy zapisovat si do kódů chování, které tam programátor nevložil.
Přivírat před tím oči může být řešení pro dalších deset let, ale co potom? Co budou dělat čerství absolventi, kteří zatím žijí v přesvědčení, že pro ně na pracovním trhu vždycky bude místo? Všechny technologie už přece existují a je jen otázka času, kdy se začnou využívat v běžném pracovním procesu. A nakonec nezbude nic jiného než se přizpůsobit. Co tedy dělat cítím-li se v ohrožení?
Rozvíjejte svoje komunikační schopnosti.
Stále více západních společností klade důraz na to, aby měli dobrý kolektiv. Jestliže vykonáváte pouze svou práci způsobem, jakým vám byla zadána, může se stát, že váš šéf se po čase rozhodne vaši práci nahradit levnější mechanickou službou. Nicméně pokud máte vysokou úroveň komunikačních schopností, je zde větší pravděpodobnost, že Vám Vaše místo zůstane.
Snažte se pomáhat kdekoliv to vidíte.
Ať už někdo rozlije kafé nebo bude nedostatek svíček při výpadku proudu, kdykoliv vykročíte ze své standardní rutiny přinášíte hodnotu, kterou většina strojů zatím přinést nedokáže.
Myslete, a buďte kreativní.
Nové nápady jsou Vaše, lidská doména. Stroje nemají intuici pro pochopení jiných situací, než na které byly naprogramovány, nedokážou vystoupit z komfortní zóny, především proto, že žádnou komfortní zónu nemají. Vy ano. Takže se nebojte věřit své intuici a přinášet na stůl nové nápady.
Je nejspíš nemožné napsat kompletní kuchařku jak soutěžit s roboty, protože je to něco s čím se naše civilizace doteď nepotýkala, a tak se nemůžeme jednoduše poučit z historie. Nicméně můžeme být připraveni. A to bude velká výhoda proti těm, kdo před tím vším radši zavřeli oči.