Bývaly časy, a není to tak dávno, kdy každý, kdo chtěl peníze, zašel do některé z poboček jediné banky v republice, s sebou přinesl potvrzení o příjmech, přivedl manžela či manželku a za ruku přivlekl více či méně se vzpouzejícího ručitele. Bankovní úředník velmi přísným okem prohlédl požadované dokumenty, srovnal příjem žadatele s požadovaným příjmem tabulkovým a rozhodl, zda ano nebo ne. Každý si mohl půjčit jen tolik, na kolik opravdu měl. Jednoduché, jasné, zodpovědné. Jenže tu zodpovědnost na sebe brala banka.
Konkurence přichází
S nástupem volného trhu a konkurenčního prostředí se otevřela cesta k půjčkám širšímu okruhu klientů. Ale stále to nestačilo. Naopak, přibylo lidí, kteří na půjčku neměli. A právě ti, jejichž příjmy nebyly dostatečně vysoké, se za každou cenu chtěli vyrovnat těm movitějším či úspěšnějším. Na to vsadily nebankovní společnosti. A na nedostatek klientů si rozhodně nestěžovaly a nestěžují. Jen málokomu se ale jeho touhy vyplnily právě prostřednictvím riskantní půjčky. Neuměli jsme v tom chodit, nikdo nás nevaroval, nač si dávat při podpisu smlouvy pozor. A mnozí se to, ke své škodě, nenaučili dodnes.
Základní pravidlo – čtěte, než podepíšete!
To, co se dnes učí děti na základních školách, bohužel stále nezná celá řada jejich rodičů 40+. Základní pravidlo – vždycky přečíst smlouvu a nepodepisovat nic, s čím nesouhlasím nebo čemu nerozumím, je stále velkou neznámou a častým kamenem úrazu. Nešťastníkům, kteří podepsali smlouvu, aniž si ji přečetli, nebo se spoléhali na obchodního zástupce a jeho tvrzení, že daný bod je připsán jen pro výjimečné případy a v praxi se neuplatňuje, zbývají mnohdy právě jen oči pro pláč.
Recept, který v kuchařce nenajdete
Všechno, co víme, jsme se v životě museli nejprve naučit. Učili jsme se chodit, mluvit, číst i psát. A přišel čas naučit se i hospodařit. Kudy na to? Říkali vám v první třídě, že si musíte umět spočítat, kolik vám prodavačka vrátí, zaplatíte-li nákup větší bankovkou? A říkali vám, že musíte umět číst a psát, abyste se nemuseli spoléhat na zprostředkované informace? Vezměte tedy na vědomí, že je třeba tyto schopnosti (na maximální možné úrovni) spojit a přidat notnou dávku zdravého selského rozumu. Odborně se tomu pak říká finanční gramotnost. Je velmi žádaná a žádoucí a dokáže vás uchránit od zatracených potíží.