Jste dostatečně finančně gramotní? Bude se vám pak žít výrazně lépe!

Je finanční gramotnost v dnešní době jen prázdným a zbytečně často užívaným termínem? Anebo se můžeme stále ještě něco nového o hospodaření s penězi učit? Víte, jak skutečně definovat finanční gramotnost? A jaké praktické tipy se vyplatí sledovat?

Co je to finanční gramotnost?

Finanční gramotnost je v současnosti velmi skloňovaný termín, který však může někdy nabývat i rozdílných obsahů. Finanční gramotnost je obvykle definována jako suma znalostí a dovedností, které napomáhají porozumět financím a správně s nimi zacházet v různých životních situacích i podmínkách. Zajímavostí je, že finanční gramotnost pak nemá žádné pevně nastavené indikátory či milníky, kterými by se dala sledovat její hodnota a oceňovat úspěšnost jednotlivých osob. Obecně akceptovaným pravidlem však je, že finančně gramotný člověk se nedostává vlastní vůlí do obtížně řešitelné finanční situace, především pak dluhové pasti či vyhlášení osobního bankrotu, protože dokáže na základě svých znalostí a schopností anticipovat rizikové situace. Stejně tak má přirozené sklony k úspornosti a hospodárnému přístupu.

Inspirace při výběru optimálního účtu

Z hlediska pravidel finanční gramotnosti je velmi důležité si rovněž udržovat základní přehled o nabízených finančních produktech na aktuálním trhu. Z tohoto důvodu je vhodné sledovat i výsledky různých soutěží, které jsou hodnoceny jak odborníky v této oblasti, tak samotnými klienty. Zajímavý projekt pak představuje soutěž Zlatá koruna, kde se 60 000 osob zúčastnilo hlasování o celkem 484 finančních produktech napříč všemi kategoriemi. Pavel Doležal, ředitel tohoto projektu, uvedl, že je velmi překvapivé, jak menší hráči na trhu, tj. nízkonákladové banky, dokázali zaujmout čelní místa na stanovených žebříčcích pořadí a prosadili se v jinak velmi silné konkurenci ostatních institucí.

Ceny veřejnosti Zlaté koruny pro rok 2018 dopadly tak, že první místo zaujmul produkt mKonto, který nabízí mBank, na druhém místě se umístil běžný účet Equa bank a na třetím místě aplikace MONETA Smart Banka, kterou nabízí MONETA Money Bank. Ceny podnikatelů Zlaté koruny 2018 pak byly uděleny produktu mKonto Business od mBank jako naprostému vítězi, na druhém místě pak produktu eMAX BUSINESS také od mBank a na třetím místě podnikatelskému běžnému účtu Equa Bank. Z uvedeného pak vyplývá, že není rozhodně namístě opomíjet nabídku nízkonákladových bank, ale naopak se na ni i začít více koncentrovat.

Zajímavá možnost volby účtu

Zajímavou možnost zvolení běžného účtu pak v praxi představuje například i mKonto. Jedná se o produkt, jehož vedení není zatíženo poplatky, stejně tak nejsou zpoplatněné výběry z tuzemských bankomatů a ze zahraničních při výběru nad minimální částku 1 500 Kč. Problémem samozřejmě není založení účtu online. Rovněž jsou zde uskutečňovány zdarma všechny příchozí a odchozí tuzemské platby včetně trvalých příkazů, inkas a SIPO plateb. K mKontu je pak možné zřídit až 4 spořicí účty eMax, 4 spořicí účty eMax Plus a mSpoření, rovněž existuje možnost vkládat na účet hotovost s mKartou, což je platební karta k mKontu, prostřednictvím vkladových bankomatů rovněž zcela bez poplatků.

K mKontu je velmi praktické si zřídit i mobilní aplikaci, v níž se nachádzí i funkce měřič výdajů. Ovládání aplikace je velmi jednoduché, základní ikony představují: „Platba“, „Obchodní místo“, „Bankomat“, „Skenovat QR kód“, „Provést platbu pro osobu nebo firmu“ a „Provést platbu na vlastní účet“. Podstatná je však rovněž kontrola pokynů, protože je nezbytné aktualizovat nastavení v případě, že nastaly změny v odesílání plateb.

Pokud máte rádi své finance pod kontrolou, tak by vás mohla zajímat funkce Správce financí. S tou můžete kategorizovat své transakce, analyzovat jejich historii a také nastavovat a kontrolovat rozpočty.

Další zajímavou možnost představuje spořicí účet eMAX, kdy se skutečně jedná o spoření, které funguje na základě flexibilních podmínek. Mezi jeho benefity spadá automatické spoření pomocí trvalé platby, absence jakékoliv udané výše minimálního zůstatku, účet není zatížen poplatky za zřízení, vedení nebo zrušení účtu a také existuje možnost zřídit a individuálně pojmenovat až 4 spořicí účty eMax podle cíle spoření. Další výhodou je pak i bezplatný měsíční elektronický výpis k účtu a také možnost získání platební karty k účtu.

Základy hospodaření s penězi již od útlého věku

Platí staré pravidlo, že proutek se musí ohýbat, dokud je mladý, a nejinak by tomu mělo být i při výchově vašich dětí. Jestliže chcete, aby z nich vyrostli samostatní mladí lidé, kteří se nedají nalákat kdejakou nereálnou finanční nabídkou a dokážou si uhájit vlastní názor, je potřeba začít co nejdříve. Velmi důležitým krokem je učení samostatnému hospodaření se svěřeným kapesným i postupné zasvěcování do tajů hospodaření domácnosti. Dítě by mělo postupně a nenásilně získávat pravdivý obraz společnosti, ve které se pohybuje, a ekonomická situace rodiny do tohoto obrazu pak jistě spadá. Budete-li se svým dětem v této oblasti dostatečně věnovat, ušetříte jim i sobě v budoucnosti mnohá zklamání. A to je dobrý důvod pro podporu finanční gramotnosti v rodině!