Když se osobní bankrot střetne s podvody

Oddlužení, čili osobní bankrot znamená, že dlužník může během pěti let vrátit věřitelům pouze 30% svých dluhů a zbytek mu je odpuštěn. Jak už to v Česku bývá, snaží se této možnosti využít i někteří nepoctivci a před schválením bankrotu soudem vymýšlejí spekulace, pletichy i úvěrové podvody. Někteří dlužníci je páchají cíleně, jiní z nevědomosti či slepé důvěry k oddlužovacím firmám. Některé z nich dovedou důvěřivce stáhnout o deset patnáct tisíc a ještě je vmanévrují do úvěrového podvodu.

Úvěrový podvod

Mnohdy jednání dlužníků skutečně naplňuje rysy úvěrového podvodu či pletich. Soudy nemají kapacitu přezkoumávat detailně všechny návrhy na oddlužení. Jsou známy i případy, kdy si navrhovatl vzal i několik desítek různých půjček a cíleně se zaměřoval na menší úvěrové společnosti, které nenahlížejí do registrů neplatičů. Před věřiteli se pak chtěl zachránit osobním bankrotem.

Další fígle

Jsou i navrhovatelé, kteří vlastní dům a jejich příjmy činí i více než 50 tisíc. Například podnikatel uvede měsíční příjem 100 tisíc, ale později se ukáže, že ve skutečnosti bere jen polovinu. Návrh na osobní bankrot pak podá jen proto, že si nabral příliš závazků a předem věděl, že mu bude měsíčně několik tisícovek chybět na splátky. Návrh podá ještě v době, kdy řádně splácí, ale tvrdí, že mu hrozí úpadek. Soud mu přesto oddlužení schválí a ani nenařídí zpeněžení jeho majetku.

Nebo nejsou ojedinělé případy, kdy si klient vezme auto na leasing, podá návrh na insolvenci. Splatí pak za pět let pouze 30% celkového leasingu a auto mu zůstane. Podobně je to u hypoték, kdy klient ručí bance danou nemovitostí.

Oddlužovací firmy nebo rady kolující po internetu nabádají klienty i k dalším spekulacím a podvodům. Například je to konsolidace půjček, kdy splácí jen jednomu věřiteli, nakonec to stejně nezvládají a chtějí požádat soud o ochranu v podobě osobního bankrotu.

Dalším podvodem navrhovaným oddlužovacími firmami je, aby si klient vzal ještě jinou půjčku, neboť jednou z podmínek osobního bankrotu je, že máte více věřitelů, ne jednoho, jako u konsolidace.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup