Nemovitostní fondy v Česku prudce rostou, nejvýnosnější je fond DRFG AIR Real Estate Fund

V polovině letošního roku podle statistik Asociace pro kapitálový trh připadalo v České republice na nemovitostní fondy jen asi pět procent ze všech investic v podílových fondech. V absolutních číslech je to zhruba 23 miliard korun.

Co je ale zajímavější – jedná se o nejrychleji rostoucí typ fondů u nás. Jen za druhý kvartál roku 2017 v nemovitostních fondech objem majetku vzrostl o skoro 6 %. To je skoro třikrát větší růst, než za stejné období vykázaly fondy akciové, a v odborných kruzích už tento růst vyvolává živou diskuzi.

Srovnání českých nemovitostních fondů

Před pár měsíci přinesly Hospodářské noviny stručnou recenzi českých nemovitostních fondů. Do srovnání byly zahrnuty všechny otevřené fondy vedené v českých korunách, které investují přímo do realit.

Nejvýnosnějším fondem posledních let se podle recenzí stal fond investiční skupiny DRFG Davida Rusňáka. Podívejme se teď na to, jaké objemy aktiv jednotlivé fondy spravují, jaký mají celkový výkon, jaké poplatky a jaké zhodnocení přinesly nemovitostní fondy svým klientům.

Výsledky recenze HN českých nemovitostních fondů

ČS nemovitostní fond

Je největším českým nemovitostním fondem s kapitálem přesahujícím 16 miliard korun. Od svého založení v roce 2007 vykázal výkon 13,15 % a průměrný roční výkon za posledních pět let je pak 2,57 %. Fond má vstupní poplatek 1,5 % a roční manažerský poplatek zde představuje 1,75 %.

ZFP realitní fond

Je druhým největším nemovitostním fondem v Česku s objemem aktiv zhruba 4,7 miliard korun. Od svého založení v roce 2013 vykázal výkon 17,77 % a průměrný roční výkon je pak 3,92 %. Fond má vstupní poplatek 3 % a roční manažerský poplatek zde představuje také 1,75 %.

Realita, nemovitostní otevřený podílový fond

Jeho kapitál je momentálně 1,15 miliard korun. Od svého založení v roce 2009 už vykázal výkon 49,07 % a jeho průměrný roční výkon za posledních pět let je 3,74 %. Fond má 3% vstupní poplatek a k tomu roční manažerský poplatek 2,5 % a polovinu ze zisku nad 6 %. Má také výstupní poplatek, který může představovat až 1 %.

Conseq realitní

Jeho kapitál je momentálně 1,13 miliard korun. Od svého založení v roce 2008 vykázal výkon 26,41 % a průměrný roční výkon za posledních pět let je pak celkem slabých 1,95 %. Fond má vstupní poplatek maximálně 5 % a k tomu roční manažerský poplatek 1,5 %.

DRFG AIR Real Estate Fund

Nejmladší český fond s objemem aktiv o necelé miliardě korun. Od svého založení v roce 2016 vykázal výkon 8,74 % a jeho průměrný roční výkon je pak slušných 5,74 %. Fond má vstupní poplatek maximálně 5 % a nejnižší roční manažerský poplatek – 0,2 %.

Investika

Jeho kapitál je momentálně 830 milionů korun. Od svého založení v roce 2015 vykázal výkon 9,22 % a jeho průměrný roční výkon je 4,51 %. Fond má vstupní poplatek maximálně 5 % a roční manažerský poplatek 1,7 % a k tomu 0,05 % z hodnoty aktiv.

Máme velkou radost, že náš nemovitostní fond DRFG AIF Real Estate Fund má ze všech nejvyšší roční výkon. Plánované cílové výnosy pro náš fond by ani do budoucna neměly klesat pod 4-5 % ročně,“ dodává David Rusňák.

DRFG není žádné letadlo, jejími klíčovými segmenty jsou především oblasti nemovitostí a telekomunikací, dále pak finanční produkty, zdravotnictví a energetika. Kromě DRFG AIR Real Estate Fund DRFG spravuje ještědluhopisový fond DRFG UCITS Bond Fund.