Výběr nových oken: Ne vždy musí rozhodovat cena

Pakliže se chystáte na rekonstrukci oken a snažíte se za každou cenu vybrat nová okna tak, aby vás vyšla co nejlevněji, je na místě zvážit, zda by přeci jen neměly být hlavními kritérii jiné parametry.

Důležitou roli hraje schopnost izolace

U nových oken se vždy zajímejte o to, jaké mají tepelně izolační vlastnosti. Neplatí přitom, že levná plastová okna musejí být nutně špatná. Záleží hlavně na provedení, případně i na tom, zda se jedná o dvoj či trojskla. Svoji roli hraje rovněž kování a samozřejmě kvalita montáže, na niž byste si vždy měli pozvat odbornou firmu. Instalace nových oken svépomocí rozhodně není dobrým řešením, nemáte-li v této oblasti dostatečné zkušenosti.

Jaké materiály se dnes používají?

Zdaleka nejpopulárnější jsou plastová okna. Majitelé nemovitostí u nich oceňují příznivou pořizovací cenu. Jestliže jsou dobře provedena a namontována, splňují veškeré požadavky z hlediska tepelné izolace, takže se nemusíte obávat zbytečných tepelných ztrát během chladných zimních měsíců.

Alternativou jsou dřevěná okna, která se stále těší poměrně velké oblibě, a to zejména u starších objektů, kam se okna z plastu příliš nehodí. Dřevo však musí být skutečně kvalitní, tvrdé a odolné, pak dřevěná okna vydrží bez problémů mnoho desítek let.

Pro historické objekty v centrech měst se dají využít špaletová okna, jež mají výrazný estetický charakter. Z hlediska vlastností jsou srovnatelná s klasickými dřevěnými okny, nevýhodou však může být přeci jen vyšší pořizovací cena.

Moderní trend představují hliníková okna. Jsou velmi lehká a zároveň dobře odolávají velkým výkyvům počasí, takže se hodí i do objektů, které jsou kupříkladu ve vyšších nadmořských výškách, větrných oblastech apod. U hliníkových oken však opět počítejte s vyšší cenou oproti plastovým modelům.