Hypotéka a hypoteční úvěr

Hypotéka a hypoteční úvěr

Hypotéční úvěr, který je někdy také označován jedním slovem jako hypotéka, je tzv. účelový úvěr, které je zajištěn nemovitostí. Účelovost znamená, že vypůjčené finanční prostředky mohou být použity na účel smluvený ve smlouvě. Všechny použité výdaje se pak následně poskytovateli hypotéčního úvěru dokládají. Důležitým prvkem je, že jako záruka pro nemožnost splácet se zastavuje nemovitost jako záruka. Druhou možností, která se v poslední dobou začíná v Čechách využívat, je neúčelový hypotéční úvěr, kterému se také říká americká hypotéka. Takto získané peníze lze použít takřka na cokoliv, ale ručení nemovitostí zůstává.

Hypotéční úvěr klasický, tedy účelový, lze použít na nákup nemovitosti – pozemek, dům, byt apod., popřípadě na výstavbu, opravu, modernizaci či opravu takové nemovitosti. U nákupu pozemků je podstatným pravidlem, že musí mít rozlohu menší než 5 tisíc metrů čtverečních a nesmí se jednat o zemědělské pozemky.

Požádat o hypotéční úvěr může kterýkoliv občan České republiky, ale i cizinec, který má trvalé bydliště v ČR a který je starší 18 let a způsobilý k právním úkonům. Banka pak posuzuje zájemce zejména z pohledu jeho příjmů a schopnosti hypotéku splácet. Žadatel tedy vždy dokládá výši svých příjmů a zpravidla i svoji platební historii – zda nebyl v minulosti v platební neschopnosti se splácením svých závazků.

Splácení hypotéčního úvěru probíhá pravidelnými, zpravidla měsíčními, splátkami, které jsou nejčastěji anuitní. To znamená, že se každou splátkou umořuje úrok a částečně i výše vypůjčené částky. Každou splátkou tak dlužná částka klesá, úroky se snižují a poměr úrok/splácená část úvěru se u splátky mění. Minimální doba splatnosti hypotéčního úvěru je 5 let, maximální až 40 let. Poměrně zásadní podmínkou je i fakt, že žadatel o hypotéku nesmí po celou dobu splácení hypotéčního úvěru překročit věk 70 let.

Pokud tedy uvažujete o financování svého bydlení formou hypotéčního úvěru, neváhejte a kontaktujte našeho poradce. Rád vám navrhne nejlepší možné řešení.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup