4 rady pro bezpečný výběr bankovní i nebankovní půjčky

4 rady pro bezpečný výběr bankovní i nebankovní půjčky

Asi každý už někdy zažil okamžik, kdy mu na něco chyběly peníze, ať už se jedná o rozbité auto, domácí spotřebič nebo něco jiného. Takovéto nečekané výdaje mohou člověka nepříjemně zaskočit. Málo lidí, zejména mladých, má totiž v dnešní době našetřenou nějakou finanční rezervu.

Do výplaty je daleko a vy nevíte, jak vaši situaci rychle vyřešit? Co takhle sáhnout po půjčce před výplatou? Může to pro vás znamenat snadný způsob, jak z toho ven. Je ale potřeba být opatrný a dobře si rozmyslet, jakou nebankovní půjčku si vyberete. Máme pro vás pár rad, které se vám při výběru bankovní i nebankovní půjčky budou jistě hodit.

 1. Půjčky si nejprve porovnejte

Než si vyberete, jakou bankovní či nebankovní půjčku uzavřete, je potřeba si porovnat různé poskytovatele. Úvěrové produkty nabízí spousta společností, ne každý je ale výhodný, a to ne ani tak pro samotného poskytovatele jako pro žadatele – tedy pro vás. Na první pohled může spousta půjček vypadat zajímavě, ale jejich podmínky bývají často nastavené tak, aby vyhovovaly pouze firmě, která je nabízí. Proto mějte na paměti, že je potřeba si dobře rozmyslet, od koho si peníze půjčíte.

 2. Prověřte si společnost, u které si chcete peníze půjčit

Už jste si vybrali společnost, která dle vašeho uvážení nabízí nejlepší půjčku? Než ale zpečetíte smlouvu svým podpisem, společnost si prověřte. Pokuste se o ní zjistit co nejvíce informací, abyste měli jistotu, že nenaletíte nějakému lichváři. V dnešní době se dá na internetu najít spousta recenzí, a pokud o společnosti nic nenajdete, tak je to přinejmenším podezřelé, a proto se jí raději vyhněte. Namísto toho se obraťte na takového poskytovatele, o kterém se vám informace na internetu bez problému podaří dohledat.

4 rady pro bezpečný výběr bankovní i nebankovní půjčky

 3. Pozorně čtěte

I když máte společnost prověřenou, je potřeba si pečlivě prostudovat smlouvu. Udělejte si na to čas a v klidu si ji doma slovo od slova přečtěte, ať máte jistotu, že je vám vše skutečně jasné. Pokud budete mít jakékoliv pochybnosti nebo se vám bude zdát, že něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat. Jedině tak budete mít jasno ve všech podmínkách a tím pádem se úspěšně vyhnete tomu, že by v budoucnu došlo k nějakým nepříjemným nedorozuměním. Pamatujte na to, že k tomu, aby jste smlouvu na místě podepsali, vás nikdo nemůže nutit.

 4. Máte už jinou bankovní, nebo nebankovní půjčku?

Pokud už jste v minulosti nějakou bankovní či nebankovní půjčku uzavřeli a ještě ji nemáte splacenou, další si raději neberte. Mohlo by se stát, že vaše měsíční výdaje převýší vaše měsíční příjmy a vy pak nebudete mít peníze na splácení všech svých závazků. Pokud vám vaše finance už teď přerůstají přes hlavu, určitě by nebylo rozumné vzít si další úvěr.

Půjčka se nedá platit další půjčkou – dostali byste se tak pouze do začarovaného kruhu, kterému se říká dluhová spirála. Z ní pak obvykle vede jen jediná cesta, a to k lichvářům a později k vyhlášení osobního bankrotu, a to určitě není věc, o kterou by někdo stál. Nové auto, nebo nová televize počkají, až se vaše finanční situace zlepší.