5 zásad pro půjčování mezi kamarády

5 zásad pro půjčování mezi kamarády

Ke komu z vás nikdy nepřišel kamarád s prosbou o vypůjčení menšího či většího obnosu peněz? Když k něčemu takovému dojde, dostáváte se na rozcestí. Na jednu stranu chcete příteli pomoci v nouzi, na stranu druhou se však bojíte, že to celý vztah zkomplikuje nebo dokonce rozvrátí. Nic však není pouze černé a bílé, a pokud se budete řídit následujícími zásadami, tak o kamaráda přijít nemusíte.

1) Sepište smlouvu

Ozval se vám kamarád s tím, že nutně potřebuje půjčku do výplaty? Jestliže mu ji máte v plánu poskytnout, zapomeňte na řeči typu: „Na co bychom sepisovali smlouvu? Známe se přece už od základky!“ Právě smlouva o půjčce může věřiteli i dlužníkovi ušetřit spoustu trápení. Nejenže budete mít jasno v tom, kdy byste měli očekávat každou splátku, ale také budete mít nějaký důkaz o tom, že jste příteli peníze skutečně vypůjčili.

Co kdyby měl nehodu a upadl do bezvědomí nebo dokonce zemřel? Nikdo by nevěděl, že jste spolu měli nevyřešené účty, a vy byste neměli nic, čím byste to dokázali. Pochopitelně nestačí rychle sepsaná smlouva na zadní stranu novin nebo časopisu. Na internetu najdete řadu vzorů, kde stačí doladit několik drobných detailů, dodat vaše osobní údaje a během pár chvil už můžete podepisovat.

2) Nezapomínejte komunikovat

Ačkoliv máte pro sepsání smlouvy dobré úmysly, ne vždy se setkáte s pozitivními ohlasy. V takových chvílích je třeba druhé straně vysvětlit důvody, proč na této formě dohody vlastně trváte. Kromě praktických výhod, které smlouva oběma stranám přináší, určitě popište, jaké pocity a myšlenky vás k tomuto postupu vedou. Pokud se jedná o opravdového přítele, který se sám nachází v nelehké situaci, tak by měl váš postoj pochopit a vyjít vám vstříc.

3) Důvěřujte a buďte trpěliví

Jestliže jste se jednou rozhodli, že svému kamarádovi půjčíte, vložili jste do něj svou důvěru a tím pádem byste se ji neměli snažit vzít zpět. Pokud se blíží datum splátky a váš kamarád zamířil na luxusní dovolenou nebo si koupil drahou televizi, je pochopitelné, že máte obavy, zda k vašemu závazku nepřistupuje příliš lehkovážně.

V tomto momentě byste si měli uvědomit, že vaše nejistota vychází pouze z domněnek, které jste si vytvořili v hlavě. Proto si odpusťte nátlak skrze uštěpačné poznámky a řešení problému se splácením odložte až na chvíli, kdy k němu skutečně dojde. Sami byste se asi necítili dobře, kdyby někdo sledoval všechny vaše výdaje a na každém kroku vám dával najevo, že vám nedůvěřuje.

4) Nebojte se odmítnout

Nikdo však neříká, že kamarádovi musíte vyhovět. Pokud skutečně pochybujete o jeho schopnosti splácet, své vlastní finanční situaci nebo o tom, jak by dluhy mohly ovlivnit váš společný vztah, tak je naprosto v pořádku, když jej odmítnete. Přátelství nespočívá v tom, že musíte mermomocí kývnout na každou prosbu, se kterou za vámi okolí přijde. A pokud na vás příteli skutečně záleží, určitě vaše rozhodnutí bez problému pochopí.

5) Nabídněte jinou formu pomoci

Pokud kamarádovi z jakéhokoliv důvodu nemůžete nebo nechcete půjčit, pokuste se mu pomoci jiným způsobem. Když už nedostane úvěr od vás, mohla by mu vyhovovat například nějaká půjčka bez doložení příjmů. Porovnejte společně nabídky, udělejte soupis příjmů a výdajů a zjistěte, zda si takovou službu vůbec může dovolit. Pokud ne, zkuste mu třeba dohodit nějakou brigádu či jinou formu přivýdělku nebo mu ukažte, kde by mohl každý měsíc nějakou tu korunu ušetřit.