Podmínky pro zisk kreditní karty
Hlavou se vám určitě hodní, jak to udělat, abyste se stali majiteli kreditní karty a mohli využívat půjček na ni? Musí Vám být víc než osmnáct let, musíte být občanem České republiky a nakonec je třeba mít nějaký čistý měsíční příjem – toto hledisko si určují banky individuálně. To znamená, že Váš příjem může být různými bankami posuzován různě – jedna banka Vám kartu vydat může, jiná ne. Někdy je pro vydání karty požadováno, abyste měli vytvořen účet u dané banky, jindy to třeba není. Opravdu záleží velmi na individuálním hledisku jednotlivých peněžních ústavů. Jejich výběr je u nás dostatečně široký, takže pokud se nám nepodaří uspět u jednoho typu banky, tak můžeme vyrazit k druhému. Nakonec budeme jistě někde úspěšní. Už jen pro ten pocit, že si chceme pořídit vše, co by nás mohlo zajímat. U takových podmínek není nikdy co řešit. Pokud tedy zájem o kreditní kartu máme, tak bude jistě rozhodnutí o jejím zisku přesně tak jednoduché, jako kdybychom se snažili o cokoliv jiného. Předem si ale vše důkladně prověřte. Zjistěte si nabídky jednotlivých peněžních ústavů, které vám dají k dispozici jednotlivé podmínky.
Podmínky úvěru si důkladně prostudujte
Úvěr, který jste si od banky na kreditní kartu vzali, je třeba splatit co nejdříve. Vhodné je totiž měsíční splátky splatit již během bezúročného období. Potom totiž naskakují celkem vysoké úroky, což je dost nepříjemné, zvlášť pokud se necháte svést reklamou na kreditní kartu bez úroků, na kterou lákají některé banky. Možná jste již přišli na to, že takové sliby některých institucí asi moc pravdivé nejsou a vy máte rozhodně vždy šanci všechno pořádně vstřebat. Rozhodně se nenechejte vtáhnout do nějakých podmínek, se kterými nejste pořádně seznámeni. Pravdivé je jejich lákání jen v průběhu bezúročného období, později již ne. Měsíčně je třeba splatit většinou minimálně 5 až 10 procent z celkové částky, lepší ale je splácet rychleji a vyšší částky, protože jinak se vám může tento tradiční způsob dost prodražit.
Splácení úvěru
Splácet můžete třemi způsoby, a to příkazem k úhradě z jakéhokoliv účtu klienta, složenkou nebo inkasem. Opravdu nejlepší je splatit částku v bezúročném období, protože v takovém případě neplatíte ani korunu navíc. Je to samozřejmě někdy dost těžké, vlézt se do tak krátkého období, ale je to výhodné. Bezúročné období trvá většinou maximálně 45 dní. Ale dejte si pozor, protože bezúročné období se nevztahuje na hotovostní operace, jako je výběr hotovosti z bankomatu. V takovém případě Vám jsou totiž úroky započítávány okamžitě. Lepší je proto pro výběry z bankomatu pořídit obyčejnou debetní platební kartu, u které můžete využít výhody kontokorentu, který si každá banka stanovuje sama. Kreditní kartu raději využívejte jen v případě bezhotovostní platby za služby nebo zboží – zde totiž bezúročné období existuje a je zde reálná šance, že peníze stihnete splatit dříve, než vyprší stanovená lhůta a začne nabíhat vysoký úrok.
Půjčkám se někdy prostě nevyhneme
Všechno je krásné až do té doby, kdy budeme potřebovat větší obnos peněz a bez půjčky se rozhodně neobejdeme. Potom si ale prostudujte všechny důležité podmínky, abyste se nemuseli v noci hrůzou budit kvůli tomu, že jste někomu prachsprostě naletěli. Raději si vzít půjčku o den později, ale za předem jasných podmínek. Nějaké vyděračské praktiky by jistě neměly mít místo v žádném civilizovaném peněžním ústavu. V tu chvíli raději vše opusťte a běžte žádat někam jinam.