Ne, tohle není žádná novinářská kachna! Pojišťovny začínají reflektovat dlouhodobější výzkumy obezity, ze kterých jasně vychází, že velmi rizikovým faktorem dožití se určitého věku a také rozvoje mnoha civilizačních chorob je právě obezita. Proto pojišťovny přistoupily k zavedení rizikových přirážek za obezitu, která se vyjadřuje zpravidla v procentech.
Diskriminace? Ani náhodou!
Někteří by mohli namítnout, že ze strany pojišťoven se jedná o diskriminaci, kdy jsou znevýhodňování korpulentnější lidé. Na to však můžete rovnou zapomenout. Diskriminace se, ze své podstaty, odehrává totiž pouze tam, kde jsou lidé omezováni skrz vrozené nebo jinak neovlivnitelné skutečnosti. Tedy pohlaví, barva pleti, věk, národnost, zdravotní či mentální postižení a podobně.
Jenže obezita k neovlivnitelným faktorům vaší existence rozhodně nepatří (až na několik výjimek lidí se specifickým zdravotním stavem, kteří životní pojistku stejně budou mít nastavenu velmi individuálně).
Kdy už je to obezita?
Pro základní orientaci v tom, zda jste nebo nejste obézní, slouží již notoricky známý index BMI, tedy váha v kilogramech dělená druhou mocninou výšky v metrech (při 170 cm a 70 kg tedy počítáte 70/1,72 a nutně vám musí vyjít 24,22, tedy normální váha).
Index BMI není nijak přesným měřením, nelze podle něj přesně specifikovat, v jakém zdravotním a fyzickém stavu člověk je (například všichni kulturisté by podle něj byli lehce až velmi obézní). Pojišťovnám však slouží k základnímu posouzení zdravotních předpokladů a rizik, která jsou se zájemcem o pojištění spojena. Specifické případy (třeba právě zmínění kulturisté) jsou pak řešeny přes obvodního a posudkového lékaře.
Zde uvádíme přehled zdravotních rizik ve vztahu k indexu BMI, podle poznatků lékařů a pojišťoven:
- minimální zdravotní riziko: s BMI mezi 18,5 a 24,9;
- nízké až lehce vyšší zdravotní riziko: s BMI mezi 25 a 29,9;
- zvýšené zdravotní riziko: s BMI mezi 30 a 34,9;
- vysoké zdravotní riziko: s BMI mezi 35 – 39,9. Ale pozor, i u BMI do 18,5!
- velmi vysoké zdravotní riziko: s BMI nad 40.
Podle toho, do kterého stupně rizika podle indexu BMI spadáte, vám pojišťovna může do pojistného k životnímu pojištění přiúčtovat právě přirážku za zdravotní rizika.
Ale když se sebou něco uděláte, jinak řečeno, když zhubnete (anebo naopak naberete na dostatečnou váhu), pojišťovna přirážku vymaže.
Ono se lehko řekne: zhubni! Ale jak na to?
Pokud si ještě stále představujete hubnutí jako moření hladem nebo jako život pouze na zelenině, troše masa a podle zásluh i třeba jedno jablko, tak stop. Tohle opravdu není to pravé ořechové a vám ani vašemu tělu to nijak neprospěje. A taky ničeho nedosáhnete. Leda velké únavy, depresí a totální likvidace vašeho zdraví. Tohle je špatná cesta.
Běžte na to hlavou!
Jestliže chceme zhubnout, jistě si přejeme dlouhodobý, neřku-li trvalý efekt. Tohle se ale musí vymyslet, hladovění a velké omezování k tak úžasnému cíli nevede. Cesta k takovému cíli je totiž mnohem příjemnější!
Nepříjemný je jen fakt, že musíte začít přemýšlet. Nestrčit do pusy to první, co doma potkáte po návratu z práce nebo z procházky. Naopak, musíte vždy mít na paměti, které jídlo je pro kterou denní dobu to nejvhodnější.
Ráno a přes den sacharidy i bílkoviny, večer hlavně bílkoviny
Tohle je základní pravidlo vašeho úspěchu v cestě za zdravou postavou, zdravým i tělem a psychikou. K tomu každé jídlo doplňte dopoledne o ovoce, odpoledne a večer o zeleninu. Přínosná je i ta dušená. Jen pozor na přemíru soli a koření při jejím ochucování – vsaďte více na bylinky.
A cože jsou ony sacharidy? Vše, v čem je mouka nebo škrob. A taky cukr. Klasickému cukru se vyhýbejte, ale mouce, zejména té celozrnné, kukuřici a bramborám jistě ne.
Jezte čtyřikrát až pětkrát denně a omezujte se jen a pouze v tucích a sladkostech. Ty do jídelníčku sice patří, ale v omezeném množství a také ve správném složení. Raději si upečte buchtu doma z dobrých surovin. A nemusíte za ně dávat majlant ve zdravých výživách. Stačí si projít online leták Lidl a uvidíte, že i zdravé jídlo může vaše peněženka utáhnout.
Malý příklad, který si budete obměňovat:
- ráno pečivo s máslem a třeba šunkou či sýrem, zelenina, džus;
- na svačinu ovoce a celozrnnou sušenku,
- na oběd zeleninu s přílohou či luštěninami, nebo třeba maso se zeleninou, maso a přílohy moc nekombinujte – a pokud ano, tak jen v malém množství. Kombinace zeleniny a přílohy je v pořádku;
- lehká svačina v podobě smoothie či zeleninového salátu,
- večer třeba rybí steak nebo dobrý jogurt, ochucený tvaroh. Ale již bez pečiva a příloh, místo nich zelenina.
Jak to udělat s tuky?
Při přípravě zdravých pokrmů se nevyhnete ani tukům. Tělo je potřebuje ke svému provozu, ale ani naše chuť by bez tuku nefungovala. Tuk je opravdu nositelem chuti v případě mnoha potravin.
Obávat se nemusíte tuků mléčných, panenských rostlinných, ale ani doma vyškvařeného sádla. Některé esenciální mastné kyseliny totiž najdete jen v něm. Vydejte se do prodejny Billa a najdete tu vepřové sádlo krájené na kostky. To doma jen pomalinku vyškvaříte a po troškách budete používat při vaření.
Občas se musíte rozmazlit!
Bez rozmazlování by život nebyl tím, čím je. Na každého občas přijde mlsná. Ale až budete v obchodě hledat, čím uspokojit své chutě, zase nejdříve přemýšlejte. Anebo si zdravé dobroty nakupte do zásoby, abyste byli vybavení, až na vás ta vtíravá mlsná začne dorážet. Když si občas prohlédnete akční leták Kaufland, narazíte na mnoho zdravých alternativ k pochutnání!
Hubněte pomalu!
Pokud chcete hubnout s dlouhodobým efektem, musíte na to jít pomalu. Kilo týdně je fajn. V pozdější fázi to může být jen kilo za čtrnáct dní.
A nezapomínejte ani na budování svalové hmoty. Když jí budete mít dost, spálí i některé vaše prohřešky v podobě čokolády nebo pečeného bůčku. Svaly vám pak nedovolí příliš přibrat.