Soukromé půjčky

Soukromé půjčky

Mezi soukromé půjčky se počítají i půjčky, které vám poskytne někdo z vašeho okolí. Může jít o zapůjčení hotovosti od člena rodiny, kamaráda, kolegy z práce. Prostě kohokoliv, kdo je ochoten vám vypomoci ve vaší neočekávané finanční tísni. Může nastat situace, kdy se vám něco doma rozbije (pračka, televize, mobilní telefon, auto), nebo je potřeba něco naléhavě opravit či splatit.

Pokud se do nějaké takové podobné situace dostanete a nechcete se zadlužovat u někoho neznámého a navíc za nehorázné úrokové sazby, musíte odhodit svůj ostych a požádat někoho, aby vám vypomohl.

Dohoda

V případě, že se obrátíte na své blízké, aby vám finančně vypomohl, je potřeba učinit jakousi vzájemnou dohodu, která bude vyhovovat oběma stranám. Spousta lidí se spoléhá pouze na ústní dohodu, ale jelikož se čím dál více “množí” případy, kdy dochází k nedorozuměním a porušením této dohody, sepisuje se dohoda písemná.

Tak či tak, je potřeba domluvit určité a velmi zásadní podrobnosti. Nestačí jen říci, že potřebujete půjčit peníze na to a to a vrátíte je až budete moci. Určete si částku, kterou potřebujete. Od té se budou odvíjet případné (mírné) poplatky. Většina těch, kteří půjčují v rámci rodiny (přátelství) tyto poplatky nechtívá. Dále je nutno určit časové období, během něhož musíte dluh splatit. Nejdůležitější je však dohodnout výši splátek. Domluvíte se, zda  půjčenou částku vrátíte celou nebo v nějaké vyhovující výši (splátkový kalendář).

Zjednodušeně řečeno:

“Potřebuji půjčit 6000 KČ. Vrátím ti to do 3 měsíců. Každý měsíc ti vrátím 2000 KČ.“

Pojistit si tuto dohodu můžete i tak, že poskytovatel půjčky si povede jakési záznamy o tom, kolik a kdy mu dlužník peníze uhradil. U písemné formy je třeba také uvést jména zúčastněných stran a vše stvrdit svými podpisy. No a jelikož jistota je jistota, nechte podpisy ověřit na úřadě (notářsky ověřit).

Spolehlivost a důvěra

V každém případě je velmi důležitá spolehlivost a důvěra. Pokud někoho požádáte o pomoc, je nutné nezklamat důvěru, jež ve vás vložil. Stejně tak je důležitá i spolehlivost. Pokud vrátíte půjčené peníze v termínu a dle dohodnutých podmínek, máte jistotu, že v případě další kalamity, vám dotyčný opět vypomůže.

Není snadné někoho žádat o pomoc v oblasti finanční hotovosti, ale u soukromých půjček máte alespoň jistotu, že znáte člověka, jemuž dlužíte. A navíc víte, co od něho čekat. Pokud nebudete moci z nějakého důvodu splátku uhradit, nebo dát jenom určitou sumu (nižší než dohodnutá splátka), řekněte to narovinu a nevykrucujte se za pomoci výmluv. Nikdo vám hlavu neutrhne a můžete si poupravit dohodu, dle nastalých okolností.

Vše závisí na důvěře a poctivosti. A co víc, nehrozí vám přemrštěné poplatky, úrokové sazby a zdlouhavé vyřizování.