Půjčka – Dobrý pomocník, ale zlý pán

Splácet nějaký druh půjčky nebo úvěru je v naší zemi téměř standardem. Zadluženost domácností roste a celkově dosahuje astronomické částky 1,5 bilionu. Co půjčka, to jedinečný lidský příběh. Nejvíce se lidé zadlužují kvůli bydlení a vybavení bytu či pořízení auta. Výjimkou ale nejsou ani půjčky, které se jeví jako zbytečné riskování.

Půjčka - Dobrý pomocník, ale zlý pán

Nechceme šetřit, všechno musíme mít hned

Zatímco v dřívějších dobách lidé nejdříve šetřili a až za uspořené peníze si pořídili, co potřebovali nebo chtěli, dnes je situace jiná. Musíme mít všechno hned, ne čekat řadu měsíců nebo dokonce let, než si budeme moci pořídit třeba novou televizi nebo vyjet na nějakou pěknou dovolenou.  Stále více lidí tak spadává do dluhové pasti, kdy jim různé splátky začínají přerůstat přes hlavu. Často se pak uchylují k využití různých rychlých půjček jako například půjčky před výplatou, sms půjčky či online půjček, aby vykryli náhlý nedostatek financí.

Bohužel, právě tyto rychlé půjčky je pak stále těsněji sešněrovávají a způsobují čím dál hlubší propad.

 Půjčit si na vánoční dárky nebo na dovolenou? Nedělejte to!

Přitom je tato situace úplně zbytečná a v mnoha případech se jí dalo předejít. Stačilo jen dobře přemýšlet a tu úplně první půjčku, která se stala spouštěčem následujících událostí, si dobře rozmyslet.

Nezřídka totiž za vším stojí úplně obyčejná a vlastně i pochopitelná touha prožít dovolenou na nějakém pěkném, exotickém místě nebo připravit pro své blízké krásné a bohaté Vánoce. A jelikož nestačí vlastní finance, není nic jednoduššího, než si půjčit u nějaké bankovní nebo nebankovní instituce. Jenže když dovolená  skončí, nebo se odstrojí vánoční stromeček, přijde tvrdá realita. Každoměsíční splácení, často s výhledem na několik budoucích let, představuje citelný zásah do rodinného rozpočtu. K tomu se přidají ještě další nečekané výdaje a z krásné dovolené a bohatého Ježíška se stanou bezesné noci opředené starostmi, jak situaci finančně zvládnout.

Když je půjčka nezbytná, pečlivě si vyberte, u koho si půjčíte

Někdy je ale finanční pomoc formou půjčky nezbytná. V takových chvílích by si měl každý dobře promyslet, zda je půjčka skutečně nutná. Pokud ano, nikdy by si neměl půjčovat vyšší částku, než jakou skutečně potřebuje. Rozmyslet by si měl také své reálné možnosti ohledně měsíčních splátek, aby nejel takzvaně na doraz. Vždycky musí v rozpočtu zbýt nějaká peněžní rezerva.

Druhým krokem je pak výběr instituce, u které si půjčku vezme. Zde se vyplatí zjistit si co nejvíce informací a zaměřit se na nejdůležitější ukazatel, tedy na RPSN. To je roční procentní sazba nákladů, kterou musí spotřebitel uhradit. Je to vlastně částka, za kterou si půjčku kupujete. Každá bankovní a nebankovní společnost má tuto sazbu v jiné výši, proto se vyplatí pečlivě porovnat různé nabídky.  Čím nižší RPSN je, tím lépe.

V tomto údaji se odráží všechny poplatky, které jsou s úvěrem spojené. Mohou to být poplatky za zřízení úvěru, za vedení úvěrového účtu, pojištění neschopnosti splácet a mnoho dalších, které v součtu navýší nejen měsíční splátky, ale i celkovou výši úvěru.

 Nastavte si vlastní kontrolní systém

Možná jste právě v tuto chvíli v situaci, kdy už hledáte, jak byste se mohli dostat z akutního nedostatku financí. Dříve, než kliknete na odkaz nějaké nabídky, ať bankovní nebo nebankovní, sms půjčky, online půjčky nebo půjčky před výplatou, napočítejte do deseti, zklidněte se a začněte pečlivě uvažovat.

Sami sobě položte následující otázky a upřímně a pravdivě na ně odpovězte:

  • Skutečně musím mít to, na co si chci půjčit, hned teď?
  • Je věc, na kterou si chci půjčit opravdu nezbytná?
  • Mám dostatek financí, abych mohl řádně plnit splátkový kalendář?
  • Neexistuje možnost vyřešit situaci jinak, například půjčkou v rodině?
  • Jsem schopný odkládat měsíčně stejnou částku, jaká by byla v případě splátek, aniž by mi chyběla?
  • Mám nějakou rozumnou finanční rezervu pro případný výpadek příjmů?

Pokud na většinu těchto otázek odpovíte „ne“, pak si půjčku opravdu dobře rozmyslete. Pamatujte, že pád do dluhové pasti je velmi snadný a na začátku každého z nich byla dobrá víra, že „tu jednu půjčku přece bez problémů zvládnu“.