V zimě do školy jedině s reflexní vestou!

S nástupem zimy uhodí mrazy, dny se zkracují a člověku se ráno za tmy vůbec nechce z postele. Těžké vstávání ale rozhodně není jediná nevýhoda dlouhých nocí, snižuje se totiž také viditelnost na silnicích. Děti se často vydávají na ranní výuku ještě za šera, a protože se stmívá už kolem čtvrté, opět se potmě vracejí z kroužků či z družiny. Ať už cestují v doprovodu nebo sami, nepodceňujte jejich bezpečnost.

Špatná viditelnost ohrožuje především děti a cyklisty

Podle mnoha výzkumů jsou děti nejrizikovější skupinou mezi účastníky silničního provozu, na druhém místě se pak povětšinou umísťují cyklisté. Nedostatečná informovanost, malá výška a nesoustředěnost, to všechno jsou faktory, které děti na ulici znevýhodňují. Když se k tomu ještě přidá špatně viditelné oblečení, neštěstí je na světě.

Mnoho lidí se mylně domnívá, že stačí namísto černé bundičky zvolit bílou, i ta je ovšem ve tmě vidět na pouhých 50 m! Vzdálenost, jakou auto jedoucí rychlostí 75 km/h potřebuje k povšimnutí chodce a adekvátní reakci, může přitom být až 200 m. Viditelnost na takovou vzdálenost již zaručí jedině reflexní materiál.

Co můžeme udělat pro to, abychom zmírnili ohrožení?

Základem je poučit děti o pravidlech silničního provozu a vysvětlit jim, jak důležité je jejich dodržování. Než dítě poprvé pošlete na cestu do školy nebo do kroužku samotné, pořádně si s ním cestu nacvičte a věnujte pozornost rizikovým místům. Neméně důležité jsou dětské reflexní vesty či jiné výrazné reflexní prvky.

Na výrobu reflexního oblečení a nejrůznějších doplňků se specializuje společnost Altima, která má ve své nabídce výstražné vesty různých barev pro děti i dospělé. Protože některé děti zatvrzele odmítají vestičky nosit, varianty pro ty nejmenší se často vyrábí s různými animovanými postavičkami, které si zamiluje každý. Pokud má s vestou problém váš dospívající potomek, nenuťte ho do ní – stejně by ji někde za rohem svlékl. Raději mu pořiďte vtipný reflexní přívěsek, pásek na ruku, nažehlovačku nebo výstražný batoh. Nemáte děti, zato však patříte k druhé nejrizikovější skupině – cyklistům? Pro vás jsou k dispozici svítící ventilky na kolo.

Rozhodně používejte ventilky, má to spoustu výhod a hlavně ušětříte spoustu peněz.