České firmy rádi spoléhají na nebankovní půjčky

České firmy rádi spoléhají na nebankovní půjčky

Spolehlivost, rychlost, větší množství peněz. I to jsou důvody, proč české společnosti tolik spoléhají na nebankovní úvěry. Kolik si vlastně půjčují?

Nebankovní půjčky pro podnikatele jsou získávají na popularitě. A to i přesto, že se v posledních letech zpřísnily zákony ohledně poskytování úvěrů bez ověřování příjmů.

Nejvíce peněz od roku 2001

Takováto změna ale zřejmě nemusí některým firmám vadit. Především těm velkým a zajetým. Statistiky totiž jasně říkají, že za posledních pět let vzrostl souhrnný roční objem poskytnutých nebankovních úvěrů o 60 procent. Pokud to převedeme na peníze, tak si loni české firmy vypůjčily 56,7 miliardy korun. Rok před tím byla částka podobná – 55,1 miliardy korun.

Od roku 2001 tak objem poskytnutý peněz roste. Tehdy totiž nebankovní půjčka na podnikání zaujala jen zlomek společností. V roce 2001 se totiž celkový objem vypůjčených peněz od nebankovních institucí zastavil na pouhých 1,8 miliardách. A i když byla hodnota této částky před 19 lety mnohem vyšší, stále se jedná o markantní dlouhodobý nárůst.

Proč si firmy tolik půjčují?

Proč si loni firmy vypůjčily nejvíc peněz od nebankovních institucí od roku 2001? Důvodem může být rychlá doby vyřízení, méně dokumentace, možnost komunikace přes internet i výrazně vyšší půjčované částky, než nabízí klasické banky. Rychlý nebankovní úvěr na podnikání přitom nepředstavuje zvýšené riziko. Půjčky jsou stejně bezpečné jako v bankách, jen oproti nim nabízí celou řadu benefitů.

Díky nebankovním institucím mohou firmy rychleji růst. Peníze mají na účtě velice rychle, což podporuje vzájemnou důvěru mezi klientem a poskytovatelem půjčky. Jakmile dojde k splacení půjčky, může společnost další financování získat mnohem rychleji a bez zbytečného ověřování. To je oproti bankám výrazná výhoda. I proto se předpokládá, že letos nastane další meziroční nárůst.