Jak si udržet dobré zaměstnance? Kromě peněz jim nabídněte i školení

Díky oživení české ekonomiky a růstu počtu nových zakázek začínají firmám v řadě sektorů chybět schopní zaměstnanci. Technické i některé ekonomické obory trpí nedostatkem expertů, a absolventi či zkušení zaměstnanci si tak mohou vybírat z mnoha pracovních nabídek.

Co udělat pro to, abyste si vaše současné zaměstnance udrželi a nepřetáhla je k sobě konkurence, která jim nabídne atraktivnější místo? Z šetření na trhu práce, které dlouhodobě provádějí například skupina LMC či agentura Hays, vyplývá, že samotná výše mzdy nestačí.

Benefit pro obě strany

Kromě toho hrají stále důležitější roli i nefinanční benefity, například flexibilita nebo možnost pracovat občas z domova.

Dalším důležitým benefitem je vzdělávání zaměstnanců. Jedno či vícedenní kurzy přitom ocení jak oni – protože si zvýší kvalifikaci, tak vy. Dá se totiž očekávat, že nové znalosti, které na semináři získali, využijí i ve své práci a podělí se o ně se svými kolegy, takže školení bude mít nakonec přínos pro více lidí než jednoho zaměstnance.

Možnosti firemního školení jsou široké, takže zajisté nebude problém najít kurz, který bude pro vašeho zaměstnance zajímavý a přínosný. Zároveň je většina těchto kurzů úzce specializovaných a věnují se do hloubky jednomu vybranému tématu.

Vyzkoušet můžete například o školení v oblasti logistiky, dotací a fondů Evropské unie, energetiky nebo marketingu. Výhodou je i to, že jsou obvykle úzce propojené s praxí, jelikož tyto kurzy běžně vedou manažeři, kteří se dělí o vlastní zkušenosti a zaměřují seminář na řešení konkrétních problémů.

Kvůli tomu se větší část těchto kurzů koná ve velkých městech, především v Praze. Kvůli rozvoji a udržení kvalitního zaměstnance se ale vyplatí investovat do cesty do hlavního města.