Kdy je dobré refinancovat hypotéku?

Víte, že refinancování hypotéky vám může ušetřit hodně peněz? Zjistili jsme za vás, co tento záludný termín vlastně znamená a jaké vám nabízí možnosti. Nezáleží na tom, zda už nějakou hypotéku splácíte, nebo o ní zatím jen uvažujete. Čtěte dál a rozšiřte si své obzory. Vyplatí se vám to.

Co je to fixační období

Fixační období – termín, který se objevuje v každém článku o refinancování hypotéky. A co tedy znamená? Při sjednání hypotéční smlouvy se s bankou domluvíte na určitém časovém období, po které bude výše splátek a úrok stejný. A jak je toto období dlouhé? Zpravidla to bývá 3, 5 nebo 10 let. Záleží na tom, jakou dobu chcete svou hypotéku splácet.

Datum, které označuje konec fixace, si zvýrazněte v kalendáři. Ale ještě sytější barvou si zakroužkujte den zhruba 3 měsíce před datem ukončení fixace. Je ještě důležitější. V tuto dobu byste se totiž měli začít zajímat o vaše možnosti financování hypotéky.

Jaké máte možnosti po konci fixace

Zjistili jste, že vám za nějakou dobu končí fixace. A co teď? V první řadě se zajímejte o to, jaké vám nabízí současná banka podmínky na další období.

V případě, že na návrhu z banky najdete tak vysoký úrok, že se vám chce plakat, nezoufejte. Ještě není nic ztraceno. Máte na výběr ze 3 možností, jak dále postupovat:

  • Své bance řekněte, že s podmínkami nesouhlasíte a chcete úrok snížit. Banky nechtějí přijít o své klienty a v některých případech vyjdou vstříc.
  • Další možností je refinancování – přechod k jiné bance, která vám dá lepší nabídku.
  • Při konci fixace můžete celý dluh uhradit bez pokuty za předčasné splacení.

Vyplatí se refinancovat?

V případě, že stará banka nehodlá svůj vysoký úrok snížit a vy aktuálně nemáte volnou částku na pokrytí dluhu, zbývá refinancování. Odborníci se shodují, že obecné pravidlo, kdy se opravdu vyplatí hypotéku refinancovat, neexistuje. Ale selský rozum říká, že pokud jiná banka nabízí výhodnější podmínky, proč je nepřijmout. Před tím, než si s novou bankou plácnete, pečlivě si zjistěte všechny informace o navázání spolupráce. Obraťte se i na finanční srovnávací portál, kde se dozvíte cenné informace – jako např. Úspory.cz.

Zeptejte se na všechny poplatky, které na vás čekají. Sečtěte si je a porovnejte s částkou, kterou ušetříte při nižším úroku. A pokud vám vyjde, že je uspořená částka vyšší, je rozhodnuto.