V dnešním světě se stále častěji objevují takzvané OSVČ, osoby samostatně výdělečně činné. Co to vlastně znamená, kdo se takovou OSVČ může znát a jaké výhody, ale také povinnosti to přináší? To vám načrtneme v tomhle článku.
OSVČ se může stát kdokoliv, není zapotřebí speciální vzdělání nebo profesní zaměření. Jediné co je potřebné, že máte nějaké schopnosti, zručnosti nebo zdatnosti, které budete nabízet jako služby a ostatní je budou chtít využívat. Například to může být něco z online světu copywriter, správce webových stránek nebo reklamní poradce, ale taky to může být hlídání dětí nebo uklízení, zkrátka cokoliv. Nesporní výhodou OSVČ proti zaměstnání je to, že jste samy sebe pánem a můžete si práci naplánovat na dny, kdy chcete a když potřebujete volno tak ho relativně vždy můžete mít. Samozřejmě záleží to taky na tom, jak si práci naplánujete a jak se dohodnete s klienty. V některých oborech se musíte klientům přizpůsobovat víc v některých míň. Samozřejmě OSVČ nepoznají něco takového jako je placení volno nebo dovolená. Samozřejmě si však na to můžu myslet dřív a svoje služby nabízet za sumy, které jim v podstatě zaplatí i dny když pracovat nebudou.
Tu se dostáváme k nevýhodě nebo možná starosti navíc pro OSVČ. Proti klasickému zaměstnání si jako OSVČ musíte vést účetnictví. V nejjednodušším případě to spočívá v tom, že vystavujete za svoje služby faktury a raz ročně podáváte daňové přiznání.
Nemůžeme taky zapomenout na fakt, že jako OSVČ si musíte platit sociální a zdravotní pojištění, co za vás v případě zaměstnání platí váš zaměstnavatel. Co nemusí být problém zase však jenom v případě, že si za svoje služby necháte adekvátně zaplatit s ohlédnutím na všechny výdaje spojené s podnikáním na živnost.
Závěrem tedy můžete říct, že OSVČ má svoje nesporné výhody ale i nevýhody. Záleží zkrátka na tom, co člověku víc vyhovuje.