Vše, co potřebujete vědět o akciích

Vše, co potřebujete vědět o akciích

Akcie jsou moderním a velmi populárním způsobem jak si můžete vybudovat vlastní pasivní příjem. Obecně se označují, jako nejméně riziková investice. Nyní se rovnou nabízí jednoduchá otázka se složité odpovědí – Kam vložit peníze, aby mi to vyneslo?

Na burzovním trhu aktuálně můžete najít několik produktů do, kterých můžete investovat. Nejsou to jenom akcie, ale i komodity, turbo certifikáty. V řadách veřejnosti panuje přísloví, že pokud nemáš milióny, nemůžeš na burze vydělat. Na jednu stranu může být pravda, že s miliónem na burze budete mít výhodnější pozici, ale rozhodně nikdo nikomu nebrání, aby i např. s pár tisíci nemohl vydělat na akciích. Je to složitější cesta, ale je to cesta zkušeností.

Prvním krokem pro investování je výběr platformy pro investice. V zásadě existují dvě cesty. Obchodovat s akciemi lze pohodlně z prostředí Vašeho domova prostřednictvím internetu. Tuto variantu volí velké množství investorů. Jedná se totiž o bezpečný a pohodlný způsob jak si lze vydělat peníze. Druhou cestou je naopak obchodování fyzicky na pobočce. Od tohoto kroku se bude odvíjet i Váš výběr obchodníka (brokera). Broker je jakýsi prostředník mezi Vámi a burzou. Zajistí Vám přístup na burzovní trhy, zpravodajství, kurzy akcií. V Česku existuje nespočet brokerů ať už důvěryhodných nebo podvodných. Zde platí pravidlo, že méně známý broker bude mít nižší poplatky, zatímco třeba banka bude mít poplatky vysoké. Nemusí tomu tak, být, ale vždycky. Momentálně nejúspěšnějším brokerem v Česku je Fio Banka. Za přístup si účtuje nulové poplatky a její platforma e-Broker rozhodně stojí za vyzkoušení! Potěší i možnost denního tisku o hodnotě akcií. Pokud jste v oblastí akcií naprostým nováček možná Vás potěší i možnost absolvování bezplatného školení investování, které je pořádáno klienty/zaměstnanci Fio Banky.

A co to vlastně ta akcie je? Akcie je podíl majetku akciové společnosti. Zjednodušeně by se dalo říci, že nakupováním akcií si kupujete firmu. Vlastnictví akcií přináší právo na rozhodovací a majetkové právo.  Majetkovým právem se obvykle myslí podíl ve společnosti. Ten můžete využít ohledně rozhodování ve společnosti. Majetkové právo je představováno ve formě dividend. Ty jsou odměnou za nakoupené akcie a investor je získává každý měsíc. Opět zde platí pravidlo, že čím větší zisk společnosti tím větší dividenda.

Z obecného a letmého pohledu můžeme zjistit, že akcie jsou vhodnou formou zhodnocení velkých i malých investicí a určitě stojí nad tímto fenoménem zauvažovat.