Výhody a nevýhody kreditní karty

Výhody a nevýhody kreditní karty

Každá služba má své klady a zápory, stejně tak je tomu i u kreditních karet. Věděli jste například, že je velmi nevýhodné vybírat kreditní kartou peníze z bankomatu?

Výhody kreditní karty

Za kreditní kartu ve většině případů zaplatíte měsíční poplatek i při správném dodržení bezúročného období, tudíž se její poskytovatelé vzájemně předhánějí ve výhodách, které k ní svým klientům mohou poskytnout, jelikož každá pravidelně využívaná kreditní karta je pro svého poskytovatele velmi výnosná. Zpravidla vám kreditní karta bude nabízet procenta z každého uskutečněného nákupu, což může být velmi potěšující – zvlášť pokud vám karta nabídne 2% a více. Ani 1% z každého nákupu ale není k zahození. Pokud kartu využijete k zaplacení každého běžného nákupu, dokáže v tomto případě na sebe sama vydělat a často svému majiteli přinést i něco navíc. Dalšími poskytovanými výhodami bývají slevy při nákupech v obchodech partnerů této kreditní karty, apod. Nespornou výhodou je bezúročné období, které pro vás znamená, že vrátíte – li vypůjčené finance z této karty v rámci bezúročného období, není vám vypůjčená částka úročena. Existuje možnost si také zaplatit službu, která tuto vratku bude pravidelně provádět z vašeho běžného bankovního účtu za vás a tudíž vy na to nemusíte vůbec dále myslet.

Nevýhody kreditní karty

Kdykoliv u sebe máte kreditní kartu, riskujete, že pokud vám ji někdo ukradne, přijdete o peníze, které nejsou vaše. Nepříjemnosti s tímto faktem mohou nastat především ve chvíli, kdy se tuto kreditní kartu podaří zloději ještě dále zneužít. Navíc je třeba za vedení této služby téměř u každého bankovního ústavu zaplatit, zato debetní karta bývá vedena ke většině bankovních účtů zdarma. Velkou nevýhodou je, že pokud máte strach nosit u sebe obě vaše platební karty a zvolíte si možnost mít u sebe pouze kartu kreditní, budete-li potřebovat vybrat hotovost, okamžitě vám na kartě začnou nabíhat úroky, nehledě na bezúročné období.

Vždy je dobré poradit se ve své bance o vhodnosti využívání kreditní karty přímo pro vás a k vašemu účtu. Důležité je vědět jak moc platební kartu reálně využíváte a zjistit, co vám vaše banka ke kreditní kartě nabízí za výhody a pro změnu jaké budou za tuto službu vedeny poplatky.