Osamostatnit se bez pomoci rodičů nebo hypotéky na několik desítek let je v dnešní době prakticky nemožné. Kromě vlastního bydlení si ale půjčujeme také na rekonstrukce, vybavení domácnosti nebo luxusní automobily. Není se proto čemu divit, že aktuálně dlužíme kolem 1,483 bilionu korun. Za co utrácíme peníze z půjček nejčastěji? Výsledky našeho průzkumu vás možná zarazí.
Na bydlení „padne“ 75 % půjček
Je to logické. Mladí lidé těsně po škole řeší vlastní bydlení buďto pronájmem anebo hypotékou. Ani jeden z obou zmíněných případů ale není žádnou výhrou. V případě pronájmu totiž získají byt či jeden pokoj za enormně vysokou cenu. Nemovitost navíc nebude nikdy jejich a nemohou s ní proto nijak nakládat. Také případné opravy a rekonstrukce musí konzultovat s vlastníkem nebo si o nich mohou nechat jenom zdát.
U hypotéky sice vlastní nemovitost získají, na druhou stranu si na nohu uvážou pomyslnou kouli, která je bude tížit dvacet, třicet, v některých případech i čtyřicet let. Navíc získat opravdu výhodnou hypotéku není v dnešní době nic jednoduchého. Nejen, že z trhu prakticky vymizely stoprocentní hypotéky, také celková nabídka hypotečních úvěrů poněkud prořídla.
Podmínky pro jejich získání jsou navíc mnohem přísnější, než tomu bylo v letech minulých. A protože žadatelé o hypotéku většinou nemají naspořeno dostatek vlastních prostředků, objevují se případy, kdy si na hypotéku musí půjčit prostřednictvím klasické spotřebitelské půjčky bez ručení nebo doložení účelu. I tak patří hypotéky na onu pomyslnou špici. Z celkového počtu uzavřených půjček v České republice zaujímají hypoteční úvěry celých 74 %.
Víte, že: V měsíci červenci jsme si na bydlení půjčili 1,108 bilionu korun?
Půjčujeme si na luxusní auta, ale i potraviny
Kromě vlastního bydlení si půjčujeme často také na rekonstrukce a opravy stávajících nemovitostí, ale také na jejich vybavení. Nebojíme si jít pro půjčku v případě, že nemáme na nejnovější model chytrého telefonu nebo 3D televize. Výjimkou nejsou ani leasingy na luxusní auta nebo půjčky na domácí mazlíčky s rodokmenem.
V posledních letech také stoupá popularita půjček na dovolené v zahraničí nebo vánoční dárky. Takové jednání bohužel uvrhne řadu spotřebitelů do dluhové pasti, z níž není snadného návratu. Důležité proto je osvojit si základy zodpovědného půjčování, mezi které patří následující:
- Ještě před tím, než začnete o půjčce uvažovat, objektivně zhodnoťte, zda taková půjčka negativně neovlivní vaši životní úroveň.
- Nikdy si nepůjčujte na zbytečnosti. Raději oželte jednu zahraniční dovolenou, kterou byste museli splácet ještě několik měsíců po návratu.
- Nesedněte na lep marketingovému oddělení a nenechte se nalákat líbivými reklamami. Půjček na našem trhu existuje nepřeberné množství, proto je důležité si z nich vybrat tu nejvýhodnější.
- Jednotlivé půjčky mezi sebou vzájemně porovnejte. Využít můžete online kalkulaček, které vám ušetří spoustu času a peněz.
- výhodnosti či nevýhodnosti půjčky vás bude kromě úroku informovat také výše RPSN.
- U každé půjčky ověřte termíny splatnosti, veškeré poplatky a sankce za předčasné splacení nebo porušení smlouvy.
- Oslovujte pouze známé a ověřené společnosti. Prozkoumejte internetová fóra a diskuze, v nichž se dozvíte spoustu důležitých informací skutečných klientů.
- Nikdy nepodepisujte něco, čemu nerozumíte. Neváhejte si smlouvu vyžádat k domácímu pročtení, popřípadě prokonzultování s odborníkem.
Smutnou skutečností výše uvedeného ovšem je, že si řada z nás musí půjčit pár stovek či tisícovek před výplatou, prostřednictvím nichž uhradíme nejnutnější výdaje na pravidelný chod domácnosti. Půjčujeme si na potraviny, kojeneckou výživu a potřeby, ale i na hračky nebo učebnice. Není se proto čemu divit, že ve spotřebitelských úvěrech domácnosti během měsíce července dlužily 226 miliard korun.
Pro půjčku do banky i k nebankovnímu poskytovateli
Kromě hypotečních úvěrů u nás roste také obliba klasických spotřebitelských půjček. Díky novele zákona o spotřebitelském úvěru začali lidé více věřit také nebankovním společnostem, které nabízí mnohem benevolentnější podmínky, ale také úvěry, na které v bance narazíte pouze stěží. Jaké to jsou?
- Půjčky bez doložení příjmu: Zákon věřiteli nově ukládá prověřovat bonitu žadatele. Neříká však, jakým způsobem má toto ověření proběhnout. Proto některé nebankovní společnosti nabízí půjčky bez doložení příjmu, u nichž nepotřebují dokládat příjem potvrzením od zaměstnavatele a ověřují jej skrze interní zdroje a databáze, čímž se zkracuje doba nutná pro vyřízení půjčky.
- Půjčky bez registru: Pokud máte záznam v registru dlužníků, banka vaši žádost o půjčku pravděpodobně zamítne. V takovém případě ale máte ještě možnost požádat o nebankovní půjčku bez registru, u níž není záznam překážkou anebo do registrů společnost vůbec nenahlíží. Riziko, které tímto úvěrováním podstupuje, ale musí kompenzovat výší úroků.
- Rychlé půjčky před výplatou: Tento typ extra rychlých půjček je vhodný pro osoby, které potřebují překlenout nepříznivé období do další výplaty a stačí jim pouze pár stovek či tisícovek. Jednoduše vyplníte online žádost a po jejím schválení jsou vám peníze připsány na účet nebo si je můžete vyzvednout na některé z čerpacích stanic či v trafice (tuto možnost nabízejí pouze někteří věřitelé).
Ať už zamíříte pro půjčku do banky anebo k nebankovnímu poskytovateli, vždy zhodnoťte všechna rizika, která jsou s takovou půjčkou neodmyslitelně spojena. Pokud je to jen trochu možné, zkuste se vyhnout půjčkám na zbytečnosti nebo věci, bez kterých se dokážete dost dobře obejít.